Kottogeddon

W relacji człowieka z kotem obowiązują dwie podstawowe reguły. Punkt pierwszy: “kot ma zawsze racje”, punkt drugi: “jeśli kot nie ma racji patrz punkt pierwszy”. Jeśli więc kot ugryzie człowieka, to wcale nie jest tak, że kot chciał to zrobić! Kot najwidoczniej został do tego przez człowieka zmuszony…

Kocią inwazje czas rozpocząć!

Postępowanie

1.Przemyć i zdezynfekować ranę, założyć opatrunek. Uwaga! – ran powstałych po ugryzieniu nie szyjemy

2.Analiza zdarzenia pod kątem ryzyka zakażenia wirusem wścieklizny. Jeśli kotek uciekł należy jego ofiarę bezwzględnie wysłać na szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli zwierzę jest znane, domowe i “pod ręką” to maszeruje obowiązkowo z swoim właścicielem na obserwacje weterynaryjną. Jeśli weterynarz stwierdzi, iż jest podejrzenie wścieklizny u kotka to człowieka szczepimy. Jeśli weterynarzowi zwierzę nie wydaje się podejrzane na pierwszym badaniu, to obowiązuje 15 dniowa obserwacja. Jeśli w jej trakcie kicia zdechnie, delikwenta należy obowiązkowo zaszczepić. Jeśli zwierzak ma się dobrze po 15 dniach, o całej sprawie można zapomnieć.

3. Analiza ryzyka zakażenia laseczkami tężca – obowiązuje postępowanie wg. wytycznych.

4. Kot jest zwierzęciem jadowitym ( taki futrzaty, przytulaśny skorpion) – zalecana jest profilaktyczna antybiotykoterapia: Amoksycylina z kwasem klawulonowym 1g co 12h przez 5-7 dni po.

Kici kici zakażenie mam już w rzyci!

Facebook Comments