Ból w prawym nadbrzuszu

Pacjent, lat 45, nie leczący się przewlekle, zgłosił się do NPL z powodu utrzymującego się ok 9h. bólu w nadbrzuszu prawym. Ból nieustępował pomimo dwukrotnego zażycia przez pacjenta Nospy i Ibuprofenu. Ponadto pacjent zgłasza okresowe nudności i dreszcze “jak przy gorączce”. Jakie będzie prawidłowe rozpoznanie?

Jakie będzie prawidłowe postępowanie?

W badaniu fizykalnym u pacjenta stwierdzono stan podgorączkowy 37.5^C, AS 100/min, CTK 130/70mmHg. Brzuch był palpacyjnie wzdęty, bolesny palpacyjnie w prawym nadbrzuszu, objaw Blumberga w tym rejonie +/-, objaw Murphego dodatni (pacjent leży na wznak, kładziemy dłoń w okolicy podżebrowej prawej i prosimy pacjenta o nabranie głębokiego wdechu – jeśli pacjent przerwie wdech z powodu bólu objaw uważa się za dodatni), perystaltyka obecna, żywa. W badaniu per rectum nie stwierdzono patologii, na rękawiczce ślad jasnobrązowego stolca.

Diagnostyka różnicowa:

1.kolka żółciowa – główny objaw kliniczny kamicy pęcherzyka żółciowego, pojawia się po tłustych posiłkach i po kilku godzinach stopniowo ustępuje. Przeciwko temu rozpoznaniu świadczy fakt stanu podgorączkowego, brak poprawy po lekach rozkurczowych i długotrwałe >5h utrzymywanie się bólu.

2. ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – do rozwoju stanu zapalnego dochodzi na skutek przyblokowania drogi odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego na skutek kamicy ( tylko ok. 10% ma charakter niekamiczy). Objawy podmiotowe to: kolka żółciowa >5h bez poprawy po lekach rozkurczowych, gorączka, wymioty, ból w nadbrzuszu prawym, czasami objawy otrzewnowe.

3.kamica przewodowa – jest wywołana obecnością kamieni żółciowych w drogach żółciowych zewnątrzwątrobowych. Powoduje napady kolki żółciowej z żółtaczką i świadem skóry, mogą pojawić się nudności. Przeciwko temu rozpoznaniu świadczy brak zażółcenia powłok skórnych i białkówek oczu, gorączka i normalnej barwy stolec.

4.ostre zapalenie dróg żółciowych – na skutek problemów z odpływem żółci dochodzi do zakażenia. Objawami jest triada Charcota: silny ból o charakterze kolki żółciowej, gorączka z dreszczami, żółtaczka. Przeciwko temu rozpoznaniu świadczy brak żółtaczki.

5.zawał serca ( ściana dolna) – jesli nie masz pomysłu co zrobić z pacjentem z bólem nadbrzusza i wymiotami zrób EKG. Czasami można się zdziwić.

Facebook Comments