Choroby zakaźne – przyp. 1

Zbierz wywiad i zbadaj dzieciaczka – czy potrafisz powiedzieć co mu dolega?

Chory niemowlaczek stanowi wyzwanie dla każdego lekarza. Nie współpracujący, nie potrafiący mówić osobnik jest zdany całkowicie na naszą intuicję i wiedzę. Czy potrafisz powiedzieć co mu dolega i jak mu pomóc?

Przerwa na reklamę…

Mononukleoza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus Epsteina-Barra (EBV). Wirus ten wnika do komórek nabłonka gardła gdzie zakaża limfocyty B dzięki którym rozprzestrzenia się po całym organiźmie. Aktywowane limfocyty B pobudzają limfocyty T co powoduje powiększenie węzłów chłonnych, migdałków, śledziony i wątroby. U chorych bez immunologicznych deficytów przebieg pierwotnego zakażenia EBV jest zwykle łagodny i samoograniczający.

Triada głównych objawów to:

-wysoka gorączka nawet do 40^C ustępująca zwykle po ok. 1-2 tygodniach

-zapalenie gardła i migdałków przebiegające z trudnościami w połykaniu. Migdałki pokryte są białymi nalotami – obraz może przypominać anginę paciorkowcową. Często wybroczyny na podniebieniu.

-powiększenie węzłów chłonnych i śledziony: węzły mogą osiągać znaczne rozmiary , są tkliwe, nie tworzą pakietów, mogą utrzymywać się nawet do 6 msc. U młodzieży i dorosłych zajęte najczęściej są węzły chłonne szyjne tylne

Inne mogące wystąpić objawy:

-obrzęk powiek i nasady nosa tzw. “obrzęk Glanzmana”

-zapalenie wątroby z powiększeniem jej, zwykle bez żółtaczki

-plamistogrudkowa, swędząca wysypka pojawiająca się ok. 5 dni po podaniu ampicyliny lub amoksycyliny

-zaoczodołowy ból głowy, wymioty, zespół przewlekłego zmęczenia.P

Przydatna wskazówka

Mononukleozę podejrzewaj w przypadku przedłużającego się zapalenia gardła z wysiękiem na migdałkach, niereagującego na standardowe leczenie + powiększenie śledziony + duży odczyn węzłowy.

Postępowanie:

-postępowanie objawowe, obniżanie gorączki paracetamolem i nlpztami, dbanie o odpowiednie nawodnienie chorego, unikanie nadmiernego wysiłku.

-w przypadku wystąpienia obturacji górnych dróg oddechowych ( powiekszone migdałki, odczyn węzłowy) stosujemy Prednizon 1mg/kg msc przez 4-7 dni z następowym powolnym schodzeniem z dawki. W tym przypadku należy rozważyć hospitalizacje.

-znaczne powiększenie śledziony wymaga obserwacji, leżącego trybu życia i unikania jakichkolwiek urazów – w przebiegu mononukleozy może dojść do podtorebkowego pęknięcia śledziony. W przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha pilna hospitalizacja.

Omówienie mononukleozy w formie obrazkowej

Facebook Comments